تاثیر ورزش بر روی ذهن✔✔🌷🌷🌺🌺🌺🌼🌼🌹🌹✨✨❤❤

ورزش مغز
ورزش مغز

با نام و یاد خدا دلها آرام می گیرد❤❤

توضیحات مختصر
با سلام و عرض ادب احترام خدمت شما اولیاء عزیز و دانش آموزان محترم

🌹🌹🌹🌹🌼🌼🌼🌼🌷🌷🌷

در این قسمت از سایت قرار است که تا با تاثیر ورزش بر ذهن آشنا شویم

✨✨✨✨🌺🌺🌺✔✔✔

تا آخر این قسمت با من همراه باشید تا تاثیر آن را را بر درس و بر بدن آشنا بشویم


توضیحات

ورزش فقط مربوط به توانایی انجام ورزش هوازی و اندازه عضلات نیست. مطمئنا ورزش می تواند سلامت جسمی و فیزیکی شما را بهبود ببخشد، اندازه کمر شما را متناسب کند، زندگی جنسی شما را بهبود بخشد و حتی چندین سال به طول زندگی شما بیفزاید. اما این موارد برای اکثر مردم چیزی نیست که انگیزه کافی برای ورزش کردن را بدهد. مشاوره با روانپزشک یا روانشناس هم می تواند در سلامت روان به شما کمک بزرگی کند.

ارتباط ورزش و مغز

دلایل خوبی برای فعالیت بدنی وجود دارد. موارد مهم‌تر شامل کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت است. شاید بخواهید وزن کم کنید، فشار خون خود را پایین بیاورید، از افسردگی جلوگیری کنید یا فقط ظاهر بهتری داشته باشید. یکی دیگر از این موارد مهم که مخصوصاً برای افرادی که مه مغزی ناشی از افزایش سن را تجربه می‌کنند، صدق می‌کند این است که ورزش مغز را به گونه ای تغییر می‌دهد که از حافظه و مهارت‌های تفکر محافظت می‌کند. این مسئله یکی از موارد بیانگر ارتباط ورزش و مغز است.

√ کاهش استرس
یکی از مهم‌تر‌ین اثرات ورزش بر سلامتی کاهش استرس است. ورزش کردن استرس وارد بر جسم و ذهن را کم می‌کند. استرس ترشح “نورپین فرین” را افزایش می‌دهد. این ماده شیمیایی واکنش مغز به استرس را کنترل می‌کند. با کمک ورزش بدن می‌تواند راحت‌تر با تنش‌ها کنار بیاید.

√ کاهش اضطراب
مواد شیمیایی که بعد از انجام ورزش در بدن ترشح می‌شوند، از بروز اضطراب جلوگیری می‌کند.  ورزش‌ های هوازی در حد متوسط تا شدید باعث کاهش اضطراب می‌شود.

√ اثرات ورزش بر ذهن و روح
این قضیه حقیقت دارد که هر چقدر سن بالا می‌رود، مغز هم تحلیل می‌رود و احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون آلزایمر افزایش می‌یابد.  تحلیل کارایی شناختی معمولا بعد از 45 سالگی اتفاق می‌افتد. ورزش کردن به‌ خصوص بین سنین 25 تا 45 سال باعث افزایش مواد شیمیایی در مغز می‌شود که از تحلیل رفتن هیپوکامپوس جلوگیری می‌کند.

 √ لذت بردن از فضای آزاد
از دیگر اثرات ورزش این است که در فضای آزاد اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. ورزش‌هایی مانند کوهنوردی، قایقرانی و پیاده روی در فضای آزاد می‌تواند برای ذهن مفید باشد. ورزش در فضای آزاد به دریافت ویتامین D کمک می‌کند.

 √ اثرات ورزش بر هوش اخلاقی
مطالعات مختلفی که بر روی موش‌ها و انسان‌ها انجام شده است نشان می‌دهد که ورزش‌های قلبی – عروقی باعث تولید سلول‌های جدید مغزی می‌شوند و کارایی مغزی را افزایش می‌دهند. همچنین اثرات ورزش‌  شدید باعث افزایش پروتئین BDNF در بدن می‌شود که قدرت تصمیم گیری، تفکر و یادگیری را افزایش می‌دهد.

۱- تاثیر ورزش بر عملکرد تحصیلی

خیلی  از افراد تصور می‌کنند که اختصاص زمان برنامه درسی به ورزش و فعالیت بدنی، بر عملکرد تحصیلی دانشجویان تأثیر منفی می‌گذارد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که مشارکت در ورزش و فعالیت های بدنی، چه در داخل و خارج از کلاس، بر عملکرد تحصیلی و کارایی دانش‌آموزان تأثیر مثبت دارد. دانش آموزانی که در کلاس متوسط هستند اما در ورزش می‌درخشند، عزت نفس بیشتری در خود دارند. در حقیقت، بیشتر آنها جسور تر از بقیه هستند. زیرا ورزش می‌تواند به آنها رسمیت و اعتبار بیشتری در بین دوستان خود بدهد. همه این عوامل باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن در این افراد خواهد شد.

۲- تاثیر ورزش بر یادگیری صبحگاهی

ادغام ورزش و فعالیت بدنی در کارهای روزانه جوانان، باعث افزایش توانایی در یادگیری می‌شود. هم‌چنین مهارت‌ها و دانش‌های جدید را خیلی سریع‌تر و با بازدهی بیشتر فرا‌ می‌گیرند. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش سبک تا متوسط، به ویژه صبح، نقش بسیار مثبتی در یادگیری دارد. ورزش صبحگاهی می‌تواند باعث شادی و نشاط بدن و در نتیجه افزایش تمرکز و حافظه شود. هم‌چنین با روحیه بهتر، یادگیری مفیدتر می‌شود.

خیلی افراد تصور می‌کنند که ورزش کردن در صبح، آنها را خسته می‌کند. در حالی که تحقیقات دقیقا عکس این را نشان می‌دهند. ورزش کردن در صبح بدن و ذهن شما را برای ادامه روز آماده خواهد کرد

۳- تاثیر ورزش بر توجه و تمرکز هنگام یادگیری

 هرچه میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد، یادگیری مطالب جدید سر کلاس بیشتر و بهتر می‌شود. علاوه بر این، هنگام دوره و مرور کردن دروس، مغزمان پردازش سریع‌تری خواهد داشت. برخی از مطالعات نشان می‌دهد دانش آموزانی که به ورزش مشغول هستند، در مطالعات خوب عمل می‌کنند. زیرا مغز آنها یاد گرفته است که گسترده تر به پردازش اطلاعات بپردازد. در عین حال گردش خون بهتری در مغز به هنگام ورزش، مخصوصا ورزش هوازی، صورت می‌گیرد. همه این موارد در نهایت موجب سبک شدن مغز ما می‌شوند. به بیان دیگر ورزش خواندن حتی باعث لذت بردن از درس خواندن خواهد شد

۴-نقش ورزش در مشارکت گروهی و یادگیری ترویج روابط دوستانه قوی یکی از مزایای شرکت در ورزش گروهی است. وقتی کاری را با همراهی یکدیگر انجام دهید، بازدهی آن کار به مراتب افزایش می‌یابد. به این ترتیب هم ورزش بهتری انجام داده و هم روابط دوستانه جدیدی نیز برقرار می‌شود. مطالعه و درس خواندن گروهی یکی از بهترین روش های یادگیری است. از طرفی، در کلاس درس فضای مثبتی به خاطر صمیمیت و نشاط بین افراد ایجاد می‌شود.

۵- نقش ورزش و یادگیری در آینده افراد

ورزش و فعالیت بدنی در مدارس می‌تواند دانش‌آموزان را قادر سازد تا مهارت‌ها و دانش خود را بهبود بخشند. به این ترتیب نه تنها در کلاس درس، بلکه در خانه، جامعه و شغل خود نیز به موفقیت‌های فراوانی برسند. ورزش و فعالیت‌های بدنی به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌هایی را یاد بگیرند که در شغل آینده آن‌ها تأثیر به سزایی خواهد داشت. هرچه اعتماد به نفس بالاتر و مهارت‌های تخصصی بیشتری داشته باشید، احتمال اشتغال به کار بهتر و پردرآمدتر نیز بیشتر می‌شود

6- نقش ورزش در سلامت روان و یادگیری اما به مقدار کمتر هم می‌تواند تأثیر مفید خود را داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد دانشجویانی که در ورزش و فعالیت بدنی شرکت می‌کنند، در مقایسه با دانشجویان غیرفعال از سلامت روانی مطلوبی برخوردار هستند. ورزش و فعالیت بدنی می تواند با تقویت احساس ایمنی، تقویت ارتباطات و اهداف مشترک، سلامت روان را تحت تأثیر قرار دهد. در نهایت تمامی این اتفاقات منجر به حالات بهتر جسمی و روحی و روانی می‌شوند. قرار دادن ورزش در برنامه آموزشی نیز می‌تواند به کاهش سطح اضطراب، استرس و افسردگی و افزایش کیفیت مطالعه کمک شایانی کند. 

سخن پایانی

شما می توانید در صفحات اجتماعی مرا همراهی کنید...

مقالات مرتبط

پاسخ